DEPREM TESTİ

DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ

DEPREM RİSK RAPORU

RİSKLİ YAPI TESPİT RAPORU

DEPREM PERFORMANS ANALİZİ VEREN FİRMALAR

 

Efeler Frp Bina Güçlendirme

Başbek Müh. Bina Güçlendirme, Frp Bina Güçlendirme işlerinde kaliteli hizmet anlayışıyla ve uzman kadrosuyla Efeler bölgesinde hizmet veren deneyimli bir firmadır.

 

Efeler Frp Bina Güçlendirme firması olarak biz,

 • Efeler DEPREM TESTİ
 • Efeler DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ
 • Efeler DEPREM RİSK RAPORU
 • Efeler RİSKLİ YAPI TESPİT RAPORU
 • Efeler DEPREM PERFORMANS ANALİZİ VEREN FİRMALAR
 • Efeler DEPREM PERFORMANS ANALİZİ FİYATI
 • Efeler BİNA GÜÇLENDİRMESİ YAPAN FİRMALAR
 • Efeler FRP GÜÇLENDİRME
 • Efeler BİNA GÜÇLENDİRME FİYATLARI
 • Efeler BİNA GÜÇLENDİRMESİ İŞE YARAR MI
 • Efeler BİNA GÜÇLENDİRMESİ NASIL YAPILIR
 • Efeler BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ
 • Efeler GÜÇLENDİRME DEVLET DESTEĞİ

hizmetlerimiz ile siz değerli müşterilerimize kaliteli hizmetler sağlıyoruz.

 

Efeler Frp Bina Güçlendirme denildiği zaman sektördeki lider konumumuz ile ilerlerken, sizlere en uygun Frp Bina Güçlendirme fiyatları ile hızlı, kaliteli ve güvenli destekler ve çözümler sunuyoruz. Bizlere Frp Bina Güçlendirme için Efeler bölgesinden ulaşabilirsiniz; yapmanız gereken tek şey bizi aramak. Başbek Müh. Bina Güçlendirme, yılların verdiği deneyim ve sektör gücüyle Frp Bina Güçlendirme hizmeti vermektedir.
 

 

 

Frp Bina Güçlendirme Denildiğinde Akla Gelen Efeler Lider Firması - Başbek Müh. Bina Güçlendirme

Sektörün öncü firmalarından olan Başbek Müh. Bina Güçlendirme, DEPREM TESTİ , DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ , DEPREM RİSK RAPORU, RİSKLİ YAPI TESPİT RAPORU , DEPREM PERFORMANS ANALİZİ VEREN FİRMALAR , DEPREM PERFORMANS ANALİZİ FİYATI, BİNA GÜÇLENDİRMESİ YAPAN FİRMALAR, FRP GÜÇLENDİRME, BİNA GÜÇLENDİRME FİYATLARI, BİNA GÜÇLENDİRMESİ İŞE YARAR MI, BİNA GÜÇLENDİRMESİ NASIL YAPILIR , BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ , GÜÇLENDİRME DEVLET DESTEĞİ, hizmetleri ile hem müşteri memnuniyetini, hem de artan tecrübe, birikim ve deneyimler ile daha kaliteli bir hizmeti sizlerle buluşturuyor. Başbek Müh. Bina Güçlendirme, 7 gün, 24 saat müşterilerine hizmet vermekten gurur duyar.

Firmamız, Türkiye'nin her yerinde vermiş olduğu hizmetlerde tamamen müşteri memnuniyetini ve konforunu, güvenini ve sevgisini kazanmayı prensip edinmiş olup, bu hizmetlerde de kalitenin en iyisini müşterilerine sunmakta.

Bizlerden Frp Bina Güçlendirme satın almak için Efeler ve diğer bölgelerden 365 gün ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Efeler Frp Bina Güçlendirme - Başbek Müh. Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme - Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir ?

TBDY 2018 Bölüm 15’te “DEPREM ETKİSİ ALTINDA MEVCUT BİNA SİSTEMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRME TASARIMI İÇİN ÖZEL KURALLAR” başlığı altında detaylı bir şekilde güçlendirmede hesap yöntemleri ve deprem hesabı konusu açıklanmıştır.

 

1) Betonarme Mantolama (Gömlek Geçirme-Ceket Giydirme olarak da bilinmektedir)

2) Çelik Mantolama

3) Betonarme Perde

4) Çelik Çaprazlar

5) FRP Sargı

6) Temel Güçlendirme

7) Sismik Sönümleyicilerle-İzolatörler-

8) Enerji Sönümleyici Sistemlerle Güçlendirme

9) Zemin İyileştirme Yöntemleriyle Güçlendirme

Yapının tasarımına, performans analizi sonucu elemanların tespit edilen zayıflıklarına, güçlendirme için ayrılan maliyete, zamana , binanın bulunduğu konum ve şartlara, taşıyıcı sistemin ihtiyacına, kat maliklerinin talepleri gibi faktörlere bağlı olarak kullanılacak güçlendirme yöntemlerinin seçimlerinde farklılıklar olabilmektedir.

Bina Güçlendirme İşe Yarar mı ? Yönetmeliğe uygun yapılırsa EVET

TBDY 2018 Bölüm 15’te “Deprem Etkisi Altında Mevcut Bina Sistemlerinin Değerlendirilmesi ve Güçlendirme Tasarımı İçin Özel Kurallar” başlığı altında detaylı bir şekilde güçlendirmede hesap yöntemleri ve deprem hesabı konusu açıklanmıştır. Yeni bir bina yapılırken referans alınan yönetmeliğin içinde güçlendirme konusu da aynı güvenirlikte yerini almıştır.

 

Yine çok sayıda malzeme deneyleri, ölçekli binalara yanal yük verilip itme analiziyle sismik kuvvet etkisi canlandırılan bina testleri ,denemeler, akademik çalışmalar ve yaşanılan depremlerin sonrasında hemen kullanımı sağlayan binalar göstermektedir ki yapı güçlendirme işinin kurallarına uygun yapıldığı takdirde hem eleman bazında hem sistem bazında olumlu sonuçlar vermektedir.

Uygulamalı bir örnek için aşağıdaki linke tıklayarak FRP sargı ile güçlendirilen kolonların ne kadar ötelemeye-yatay deplasmana-ulaşabildiği bariz bir şekilde görülebilir.

 

https://www.youtube.com/watch?v=MuI9fNgvi2A ( Sistem bazında )

https://www.youtube.com/watch?v=vsE5e0uLMg8 ( Malzeme bazında )

 

 

Riskli Olarak Tespit Edilen Yapıların Yıktırılması Yerine Güçlendirilmesi Tercih Edilebilir mi?

 

Riskli yapının yıktırılması yerine güçlendirilmesinin istenilmesi durumunda, riskli yapının yıktırılması için maliklere verilen süreler içerisinde; maliklerce, güçlendirmenin teknik olarak mümkün olduğunun tespit ettirilmesi, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19 uncu maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen şekilde (4/5 çoğunluk ile) güçlendirme kararı alınması, güçlendirme projesinin hazırlatılması ve imar mevzuatı çerçevesinde ruhsat alınması gerekir. Ayrıca, yapılacak güçlendirmenin mahiyetine göre ruhsatı veren idare tarafından belirlenecek süre içerisinde güçlendirme işi tamamlandıktan sonra, tapu kaydındaki riskli yapı belirtmesinin kaldırılması için ilgili Müdürlüğe başvurulması gerekmektedir.

 

Binama Neden Güçlendirme Yaptırmalıyım ?

 

Binanızı kentsel dönüşümle yıkıp yeniden yapmak yerine güçlendirme yaparsanız;

1) Yönetmelik ve standartlara uygun şekilde güçlendirilen binanın, yıkılıp yeniden yapılan bina gibi kullanılabilir güvenirlikte olup deprem performans düzeyini sağlaması.

2) Güçlendirme tercihinde imar uygulamalarından kaynaklı alan veya kat sayısı kayıpları olmaz.

3) Hukuksal nedenlerden yıkılıp yeniden yapılmaya elverişli olmaması (tarihi bina,sit alanı,imar)

4) Yıkıp yeniden yapma maliyetinin güçlendirme maliyetine oranla çok yüksek olması

(Binanın teknik özelliklerine, tarihi değerine ve yaşına göre değişmekle birlikte fikir verebilmesi açısından; güçlendirme maliyeti binayı yıkıp yeniden yapma maliyetinin % 40’ını geçmiyorsa tavsiye edilebilir.)

5) Bina güçlendirme işlemi yeni yapılan binaya kıyasla çok kısa zamanda gerçekleştiriliyor. Binada oturanları tahliye etmeden güçlendirme yöntemleri de vardır.

6) Ülkemizde çok fazla sayıda riskli yapı bulunmaktadır. Bunları yıkıp yeniden inşa etmek kısa sürede pek mümkün olmadığından olası depreme karşı alınabilecek acil önlem bina güçlendirmedir.

7) Binanın yasal zorunluluklar açısından yeterli olması( beton basınç dayanımı, kolon-kiriş boyutları, donatı yeterliliği…)

 

 

 

Güçlendirilen Binalara Devlet Desteği

 

Devlet , binasını güçlendirmek isteyen vatandaşlara binadaki her bağımsız bölüm için ayrı ayrı 50 bin TL kredi kullanabilme imkanı vermektedir. 120 ay vadeli krediye Devlet yıllık % 4 ve 2 yıl ödemesiz destek sağlıyor. Ayrıca vatandaşlar dilerse tahliye sonrası kira yardımı da alabilecekler.

Güçlendirme Ruhsatı ?

 

Güçlendirmede Hak Kaybı Yaşanmayacak !

Örneğin ; İmar Planı’na göre 5 kat izinli ama mevcutta 7 katlı olan ve güçlendirme ihtiyacı olan bir binada daha önceden Belediyeler, bina İmar Planı’na uymadığı için ya da İmar Planı olmayan bir bölgede yer aldığı için binaya güçlendirme ruhsatı vermiyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı artık bu tür engellerin önüne geçileceğini belirtti. İmar barışından yararlanan binalar için Yapı Kayıt Belgesi alındıysa 7 katlı binada hak kaybı olmaksızın yine 7 kat olarak güçlendirme yapılabilecek. Ruhsatı olan eski binalar ise eskide olduğu gibi yine aynı kat sayısı üzerinden değişiklik yapılmaksızın güçlendirilebilecek. Bina güçlendirme safhasında ilave alan kazanılamayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediyelerin imar planına uyum şartı aranmadan güçlendirme yapılabilmesini hedeflemektedir.

 

Güçlendirme süreci 4 aşamada gerçekleştirilecek:

1. Aşama : Güçlendirilmek istenen binada risk tespiti yapılarak güçlendirmeye uygunluğuna bakılacak

2. Aşama : İmar uygunluğu aranmadan Belediye’den Güçlendirme Ruhsatı alınacak

3. Aşama : Güçlendirme yerine yıkım raporu çıkarsa bina yıkılıp imara uygun yeniden yapılacak

4. Aşama : Güçlendirilecek bina Yapı Denetim tarafından kontrol edilecek.

 

 

 

Efeler Frp Bina Güçlendirme İletişim

Efeler bölgesinde Frp Bina Güçlendirme hizmeti almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Başbek Müh. Bina Güçlendirme olarak biz sizlere, DEPREM TESTİ , DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ , DEPREM RİSK RAPORU, RİSKLİ YAPI TESPİT RAPORU , DEPREM PERFORMANS ANALİZİ VEREN FİRMALAR , DEPREM PERFORMANS ANALİZİ FİYATI, BİNA GÜÇLENDİRMESİ YAPAN FİRMALAR, FRP GÜÇLENDİRME, BİNA GÜÇLENDİRME FİYATLARI, BİNA GÜÇLENDİRMESİ İŞE YARAR MI, BİNA GÜÇLENDİRMESİ NASIL YAPILIR , BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ , GÜÇLENDİRME DEVLET DESTEĞİ, hizmetleri sunuyoruz. Siz de Frp Bina Güçlendirme hizmeti almak için ve detaylı bilgiye ulaşmak için bizlere

0537 701 37 91 telefonundan ulaşabilirsiniz.
 

Efeler Frp Bina Güçlendirme fiyatı, Efeler Frp Bina Güçlendirme fiyatları, Efeler Frp Bina Güçlendirme uygun, Efeler Frp Bina Güçlendirme fiyatları 2020, Efeler Frp Bina Güçlendirme 2020 fiyatları, Frp Bina Güçlendirme Efeler fiyatları, Efeler Frp Bina Güçlendirme, Frp Bina Güçlendirme Efeler, Frp Bina Güçlendirme al, Frp Bina Güçlendirme fiyat, Frp Bina Güçlendirme Efeler hizmet, Frp Bina Güçlendirme uygun

Paylaş